Настройки на анкетата версия 2
From LimeSurvey Manual
Общ преглед
Някои от тези настройки могат да бъдат зададени при създаване на нова анкета. Щракнете върху бързия бутон за добавяне или изберете Анкета/Създаване на нова анкета от падащото меню горе вдясно и ще се появи екран „Създаване на нова анкета“.
Можете да редактирате всички тези настройки по-късно отново, като изберете вашата анкета и щракнете върху Общи настройки и текстове в падащото меню „Свойства на анкетата“ на лентата с инструменти на анкетата.
Настройки
Всички настройки и функции на проучването са организирани в раздели. Следва описание на всеки раздел и поле.
Общи
- 'Основен език: Това задава основния език за анкетата. Веднъж запазен, не можете да го промените по-късно. Езиковият набор е основният език за възможни преводи на проучването. По този начин можете да провеждате многоезични проучвания. По време на създаването на проучване не можете да добавяте допълнителни езици. Ще можете да направите това, ако редактирате свойствата на проучването отново по-късно.
- Допълнителни езици: За избор на допълнителен език. Налично само когато анкетата е създадена.
- Заглавие: Това е краткото описателно име на проучването (т.е.: "Проучване на договарянето на предприятията 2003" или "Възгледи за сладолед"). Това заглавие ще се показва на всяка страница от публичното проучване.
- Описание: Това ви позволява да въведете описание на анкетата. (т.е.: „Проучване за събиране на вашите идеи за следващия кръг от корпоративни преговори“ или „Проучване за откриване на популярността на шоколадовия сладолед“). Можете да включите HTML елементи като изображения или видеоклипове в този раздел, като използвате редактора WYSIWYG. По подразбиране описанието се използва в имейла за покана.
- Поздравително съобщение: Това ви позволява да въведете съобщение, което ще се покаже, когато участник за първи път влезе във вашата анкета. (т.е.: „Благодарим ви, че отделихте време да участвате в тази анкета..“) Можете да включите HTML елементи като изображения или видеоклипове в този раздел, като използвате редактора WYSIWYG. Налично само при създаване на анкета. След създаването на проучването, то е достъпно в Редактиране на текстови елементи на проучването.
- Крайно съобщение: Това ви позволява да въведете съобщение, което ще се покаже, когато участник попълни вашето проучване. (т.е.: „Благодарим ви, че попълнихте нашата анкета. Скоро ще публикуваме резултатите.“). Можете да включите HTML елементи като изображения или видеоклипове в този раздел, като използвате редактора WYSIWYG. Налично само при създаване на анкета. След създаването на анкетата, тя е достъпна в Редактиране на елементите на текста на анкетата
- Краен URL: Този URL ще бъде представен като връзка в края на анкетата и ви позволява да насочите вашите участници обратно към вашия начална страница (или, всъщност, навсякъде). Крайният URL трябва да бъде въведен с "http://" в началото, напр. http://www.limesurvey.org.
Можете да използвате заместител {SAVEDID}, {TOKEN}, {SID} и {LANG} в този URL адрес.
SAVEDID е идентификаторът, присвоен на това конкретно изпращане, TOKEN е токенът, използван за участие в проучването, SID е идентификаторът на проучването и LANG е езиковият код
напр. http://www.limesurvey.org/test.php?var1={SAVEDID}&var2;={TOKEN}&var3;={SID}⟨={LANG}
От версия 1.82+ можете да използвате URL полета с това поле, за да предавате параметри от началния URL до крайния URL адрес.
Можете също да използвате {INSERTANS:SGQA} в този URL (от 1.82+). Това позволява добавяне на отговора на конкретен въпрос в анкетата към крайния URL адрес. Това може да бъде полезно за изпращане на отговор на външен скрипт (т.е. имейл адрес, събран по време на анкетата). например: "http://www.limesurvey.org/test.php?email={INSERTANS:1234X56X7}". Налично само при създаване на анкета. След налични в Редактиране на текстови елементи на проучването - 'URL описание: Описанието за връзката, използваща крайния URL адрес. Налично само при създаване на анкета. След наличните в Редактиране на текста на анкетата елементи
- 'Администратор: Това е името на лицето за контакт, което администрира анкетата. Той ще бъде включен в изпращаните имейли, приканващи участниците да отговорят.
- Имейл адрес на администратора: Това е имейл адресът на администратора (както по-горе) и се използва като адрес „От:“ във всеки изпратени имейли.
ЗАБЕЛЕЖКА: SMTP сървърите на много хостинг доставчици ще приемат само имейли, чийто адрес „От:“ е в локален домейн, с допълнителната трудност, че всички имейли, които не отговарят на това правило, се отхвърлят тихо, без видимо съобщение за грешка. Ако това се случи с вас, уверете се, че използвате имейл адрес, базиран на доставчик, в полето „Имейл адрес на администратора“. Обикновено можете, ако желаете, да настроите препращане на имейл от страна на доставчика, така че всички съобщения, изпратени там, да бъдат препредадени на предпочитания от вас адрес. - ''Отхвърляне на имейл: Това е имейл адресът, на който трябва да бъде изпратен имейл с известие за грешка при доставката. По подразбиране това е същият като имейл адреса на администратора. Ако искате да използвате персонализиран скрипт за анализиране на имейли с грешки при доставката, тогава използвайте тук специален имейл адрес за отхвърляне и автоматично обработвайте имейлите, достигащи до този адрес, с вашия скрипт. След това този скрипт може да актуализира полето за състояние на имейл на реда за токени, съответстващ на този имейл адрес (вижте токени).
- 'Факс до': Това поле се използва за даване на номер на факс в "проучването за печат " - т.е. когато искате да изпратите на някого хартиено копие, защото той не може да използва онлайн анкетата.
Представяне и навигация
Файл:Survey-settings_presentation-navigation_tab.png
- 'Формат': Изберете от "Въпрос по въпрос", "Група по група" или "Всичко в едно".
- Въпрос по въпрос': Публичното проучване ще покаже един въпрос на страница.
- 'Групиране по група: Публичното проучване ще покаже всички въпроси в група на страница. Анкетите за групиране наведнъж все още имат отделна страница за „добре дошли“ и страница за „изпращане“, като анкетите „Въпрос по въпрос“.
- Всичко в едно: Публичното проучване ще покаже всички въпроси в едно една страница. Активираните All in one анкети нямат страница за „добре дошли“ или страница за „изпращане“ – приветстващото съобщение и бутонът за изпращане се показват на една и съща страница.
- 'Шаблон': Изберете от инсталираните шаблони в вашата система. Шаблонът по подразбиране е доста скучен, но функционален. Повече информация за създаване на ваши собствени шаблони е достъпна тук.
- Показване на началния екран: Да/Не. Ако Да, тогава ще се покаже приветстващото съобщение, дефинирано в раздела Текстови елементи. По подразбиране е Да.
- 'Забавяне на навигацията: Броят секунди преди бутоните Предишен и Следващ да бъдат активирани. По подразбиране 0 секунди
- 'Покажи [ << Предишен] бутон': Тази опция по подразбиране е да, но ако я зададете на "Не", тогава потребителите няма да имат опцията да се преместят на предишна страница, докато попълват анкетата.
- 'Покажи индекс на въпросите / позволяват прескачане: Да/Не. Не по подразбиране. Когато е Да, от дясната страна ще се покаже индекс. Потребителите могат да преминават към всеки раздел в анкетата. Във 2.05 опциите са променени на Disabled / Incremental / Full. Disabled и Incremental представляват текущите опции No и Yes. Пълният винаги показва всички групи / въпроси, което позволява на потребителя свободно да навигира в анкетата. Това може да не работи при всякакви условия.
- 'Операция без клавиатура: При активиране на тази настройка ще има налична виртуална клавиатура за определени типове въпроси.
- ''Показване на напредъка бар: Да/Не. По подразбиране Да. Позволете на администратора да изключи лентата за напредък
- Участниците могат да отпечатват отговори?: Тази опция по подразбиране е не. Когато е зададено да, участникът може да отпечата обобщение на отговорите в момента на изпращане.
- Публична статистика: Да/Не. Не по подразбиране. Ако е зададено на „Да“, потребителите, които са изпратили анкетата, ще получат връзка към статистиката на текущата анкета. Администраторът може да зададе кои въпроси да бъдат включени в тези статистики .
- Показване на графики в публичните статистики: (от 1.80) Определя дали публичните статистики за това проучване включват графики или показват само табличен преглед. Създаването на графики за огромни анкети с много отговори отнема известно време и ресурси на сървъра, така че това е превключвателят, за да ги включите/изключите (настройка по подразбиране: изключено).
- 'Автоматично зареждане на URL, когато анкетата приключи : Да не. Не по подразбиране. Ако да, когато анкетата бъде изпратена, тя автоматично ще пренасочи към крайния URL адрес. Крайният URL може да бъде дефиниран в секцията Текстови елементи. Моля, имайте предвид, че това работи само при активна анкета.
- 'Покажи "Има X въпроса в тази анкета": Да/Не. По подразбиране Да. Ако да, съобщението ще се покаже на началния екран. Тази опция няма да засегне версията за печат.
- 'Показване на името на групата и/или описанието на групата: Ще контролира показването на имената и описанията на групите. Тази опция няма да засегне печатната версия. Четири опции:
- 'Покажи и двете - По подразбиране
- Покажи само имената на групите
- Покажи само описанието на групата!N !#*'Скриване и на двете
- Показване на номера на въпроса и/или кода:
- Показване на двете' - По подразбиране
- ' Покажи само номера на въпроса
- Покажи само кода на въпроса
- 'Скрий и двата
- ''Покажи "Няма отговор"' : Да не. По подразбиране Да. Когато Да, отговорът „Не“ ще се покаже като опция по подразбиране за незадължителни въпроси с единичен избор. Имайте предвид, че ако изключите това, участникът няма да може да премахне избраната опция за отговор в незадължителен въпрос.
Публикуване и контрол на достъпа
- Избройте публично проучването: Да/Не. Не по подразбиране. Когато е зададено на „да“, вашата анкета ще бъде посочена в портала „налични анкети“
- Начална дата/час: Задайте това на някаква дата, ако искате анкетата ви да започне на определена дата. Анкетата ще започне в полунощ на същия ден и едва тогава хората ще могат да отговарят на нея. За да деактивирате това, просто изчистете датата от полето за въвеждане.
- Дата/час на изтичане: Задайте това на някаква дата, ако искате вашата анкета да изтече на специална дата. Това е последната дата, на която скриптът за публично проучване ще позволи на хората да участват. (Пример: Ако го зададете за 31 декември, хората вече няма да могат да използват скрипта за проучване на 1 януари). За да деактивирате това, просто изчистете датата от полето за въвеждане.
- Задаване на бисквитка за предотвратяване на повторно участие?: Ако зададете това на 'Да' и вашето проучване не използва таблица с токени за контрол достъп на участник, тогава бисквитка ще бъде запазена на клиентския компютър на всеки участник в проучването, след като той изпрати проучване. Тази бисквитка ще спре един и същи потребител на този компютър от достъп до проучването повече от веднъж. Съществуват присъщи ограничения в силата на „сигурността“ на такава система, но като цяло тя ви позволява да запазите известен контрол върху множество записи в публични проучвания.
- 'Използвайте CAPTCHA за': С това опция можете да решите кога искате да се използва CAPTCHA. По подразбиране CAPTCHA се активира само за публичната страница за регистрация, но можете също да го активирате, преди да влезете в анкетата и преди да заредите/запишете частични отговори.
Известие и управление на данни
Файл:Survey-settings_notifications-tab.png
- 'Изпращане на имейл с основно администраторско известие до:' и Изпращане на подробен имейл с администраторско известие до: Тези полета ви позволяват да изпращате известия или отговори на анкета до всякакви имейл адреси, след като анкетата бъде изпратена. Можете да редактирате шаблоните за тези имейли под „Шаблони за имейли“. Множество получатели могат да бъдат зададени чрез разделяне на записите с точка и запетая (;) - напр. "yourname@test.com; myname@test.com;hisname@test.com" ИЛИ когато използвате заместители "yourname@test.com;{INSERTANS: 82733X12X73};{ТОКЕН:ИМЕЙЛ}". За да изпратите имейл до администраторския имейл на анкетата: трябва да използвате {ADMINEMAIL}. Има различни начини за въвеждане на адрес:
- Въведете конкретен имейл адрес (т.е.: yourname@test.com)
- Въведете SGQA код и отговорът ще бъде изпратен до имейл адрес, въведен като отговор на този конкретен въпрос (използвайте формата {INSERTANS:9999X88X12}, по същия начин, по който бихте Използвайте повторно информация от предишни отговори)
- Въведете „код на токен“ (възможно само ако анкетата ви „не“ е анонимна) и отговорът ще бъде изпратен на имейл адрес, извлечен от поле за токен (използвайте формата {ТОКЕН:ИМЕЙЛ } или {TOKEN:ATTRIBUTE_1} по същия начин, по който бихте Повторно използване на информация от таблицата с токени)
- От версия 1.92: Въведете валиден израз, отговарящ на синтаксиса ExpressionScript. Това ви позволява да използвате код на въпрос вместо синтаксис на SGQA (за по-лесна четимост), плюс условна логика (напр. насочване на известията към различни хора в зависимост от данните, въведени в анкетата).
- 'Печат с дата?' : Това поле ви позволява да определите дали анкетата ще постави дата на всички отговори. Ако изберете „Да“, тогава, когато бъде изпратен отговор, в този отговор ще бъде включено поле, посочващо часа и датата, на които е направен отговорът. (Вижте настройките на конфигурацията за настройката $timeadjust.)
- Запазване на IP адрес?: Това поле ви позволява да определите дали анкетата ще запази IP-адрес за всички отговори. Ако изберете „Да“, тогава, когато бъде изпратен отговор, поле ще бъде включено в този отговор, указващо ip-адреса на участника.
- ''Запазване на референтния URL адрес?: Това поле ви позволява за да определите дали анкетата ще запази препоръчания URL адрес за всички отговори. Ако изберете „Да“, тогава, когато бъде изпратен отговор, полето ще бъде включено в този отговор, където се запазва този URL адрес. URL адресът за препращане е URL адресът, от който потребителят е бил отведен до URL адреса на вашето проучване.
- Активиране на режим на оценяване?: С тази настройка можете да активирате/деактивирате оценки за това проучване .
- 'Запазване на времена': Ако се активира, тогава при активиране на анкетата ще бъде създадена отделна таблица, където ще бъдат запазени времената за вашите въпроси, напр. колко време потребителят остава на една страница по време на попълване на анкетата.! N!#Участникът може да запази и да възобнови по-късно?: Тази настройка позволява на участник да запази своите отговори и да възобнови, за да отговори на анкетата по-късно. Моля, имайте предвид, че това има най-голям смисъл при отворени анкети или анкети с анонимни отговори. Ако използвате токени и анкетата не е анонимна, в повечето случаи е по-добре да активирате „Постоянство на отговор, базиран на токени“ в раздела за токени.
- 'Идентификационен номер за проследяване на Google Анализ за тази анкета': Позволява за интеграция с Google Analytics. Идентификаторът за проследяване може да бъде вмъкнат в шаблони с помощта на {GOOGLE_ANALYTICS_API_KEY}. Пълният JavaScript, който Google Analytics очаква (включително ключа), може да бъде включен в шаблони чрез {GOOGLE_ANALYTICS_JAVASCRIPT}
- 'Стил на Google Анализ за това проучване': Изборите са:
- ''Направете не използва Google Analytics - така че {GOOGLE_ANALYTICS_JAVASCRIPT} е празен низ
- 'Google Анализ по подразбиране' - {GOOGLE_ANALYTICS_JAVASCRIPT} използва стандартния код на Google Анализ, вмъквайки правилния ключ на Google Анализ
##'Име на анкетата- [ SID]/GroupName - {GOOGLE_ANALYTICS_JAVASCRIPT} съдържа персонализиран код на Google Анализ за регистриране на URL като {SURVEYNAME}- [ {SID}]/{GROUPNAME}. Това може да бъде полезно, ако искате да анализирате пътищата за навигация през вашата анкета, времето, прекарано на страница, и процентите на отпадане на страница.
Google API howto:
- Регистрирайте се/влезте в Google Analytics (GA): www.google.com/analytics/
- Създайте идентификационен номер за проследяване (сайтът не трябва да сочи към проучването, а към частта преди „index.php?“) Идентификационният номер за проследяване трябва да бъде UA-xxxxx.
- Отидете до глобалните настройки на вашето проучване в LimeSurvey.!N !# Поставете идентификационния номер за проследяване в съответното поле (ID за проследяване на Google Анализ). Вероятно най-добре е да зададете стил на GA за проследяване на всички страници, тъй като можете да имате повече информация.
- Не е необходимо да правите нищо в изпратените шаблони, тъй като частта {GOOGLE_ANALYTICS_JAVASCRIPT} вече е там.
- Активирайте анкетата.
- Направете анкетата.
- Отидете на основния сайт на панела на GA. (изберете подходящ акаунт в горния ляв ъгъл, ако имате повече от един). Трябва да видите някои графики със статистиката. Внимавайте за датите в горния десен ъгъл.
Жетони
- 'Анонимизирани отговори?': Това ви позволява да определите дали отговорите на вашата анкета са съпоставени с информацията от таблицата с токени на вашите анкети или се запазват "анонимни". По подразбиране е „Не“. Ако изберете „Да“, вашето проучване е настроено да анонимизира радикално отговорите – наистина няма начин да свържете отговорите и участниците. Дори администраторът не може да свърже данните за отговор и данните за участник/токен. Винаги обаче ще можете да видите конкретно всеки отговор, въведен от вашите участници в анкетата. Така все още е възможно да се направи индивидуална, но анонимна статистика. Внимание: Ако тази функция е активирана, датата на изпращане на отговор и датата на завършване на токена винаги са зададени на 1980-01-01 00:00, независимо от други настройки. Защо? Невалидността на датата на подаване гарантира, че няма съвпадение с регистрационните файлове на уеб сървъра, където ключът на токена може да се покаже при стартиране на анкета. Невалидността на завършената дата на токена гарантира, че не можете да приведете реда на изпратените отговори към реда на датата/часа на токена.
- Активиране на постоянството на отговорите, базирани на токени: Ако вашата анкета използва токени и вашите отговори не са анонимни, може да искате да активирате тази функция. Ако включите това, вашите участници ще могат да напуснат проучването и да го възобновят по-късно по всяко време, без да използват функцията „Възобновяване по-късно“ – например ако се разсейват или браузърът им се срине. След като щракнат отново върху връзката за покана, те ще намерят своите отговори на анкетата все още на място, когато се върнат към анкетата, и дори ще се окажат на същата страница, на която са били преди да напуснат.
- 'Разрешаване на множество отговори или актуализиране на отговорите с един маркер?: По подразбиране: Не. Ако активирате тази настройка, участниците ще могат да се върнат към своята анкета, като кликнат върху връзката за покана, дори ако вече са изпратили изследване. Ако анкетата е анонимна или „Активиране на постоянството на отговор, базиран на токен“ е зададено на НЕ, това ще добави нов отговор. Ако анкетата не е анонимна и „Разрешаване на постоянство на отговор, базиран на токен“ е Да, потребителят ще актуализира съществуващите отговори.
- 'Разрешаване на публична регистрация': Ако използвате токени, за да контролирате достъпа до вашата анкета, единствените хора, които могат да използват анкетата, са тези, които имат запис и уникален токен от таблицата с токени. Ако искате да използвате жетони, но също така да разрешите публична регистрация, задайте това на „Да“. Настройката "Да" ще позволи на посетителя да регистрира своето име и имейл адрес. Скриптът ще създаде нов запис във вашата таблица с токени за този човек, след което ще му изпрати имейл с покана. Скриптът ще гарантира, че само един човек на имейл адрес може да попълни вашето проучване.
- 'Използване на HTML формат за имейли с токени?: Когато е зададено да, всички имейли, изпратени от интерфейса за управление на токени (покана, напомняне, потвърждение), ще бъдат форматирани като HTML. След това ще можете да използвате обогатено форматиране за тези имейли. По подразбиране е Да при създаване на анкета. Внимание, когато включвате/изключвате тази функция, ще трябва да проверите отново дали вашите имейл шаблони все още се показват, както искате.
- 'Задайте дължина на токена на': Обикновено не е необходимо да променяте това, настройката по подразбиране от 15 цифри (макс. поддържана стойност: 35) е наред. Ако промените тази настройка, моля, въведете число (X), което трябва да е по-голямо от 5 (ако въведеното число е <5, то ще бъде преобразувано в стойността по подразбиране 15). При генериране на токени всички токени ще използват дължина от X цифри.
Импортиране
Като алтернатива можете да импортирате структура на проучване от този раздел при създаване на проучване. Имате опцията да позволите на LimeSurvey автоматично да конвертира относителните URL адреси в локални изображения/медийни файлове и тагове INSERTANS (препоръчително).
Копиране
Като алтернатива можете да копирате съществуващо проучване от този раздел при създаване на проучване. Имате опцията да позволите на LimeSurvey автоматично да конвертира относителните URL адреси в локални изображения/медийни файлове и тагове INSERTANS (препоръчително). Другите опции са доста разбираеми. Моля, обърнете внимание, че когато копирате анкета, началната и крайната дата на анкетата се изчистват.
Интегриране на панел (URL параметри)
В този раздел можете да зададете кои допълнителни URL параметри ще бъдат приети от вашето проучване (тези параметри ще бъдат прикачени към общия начален URL адрес на проучването). Това е важно, ако се интегрирате с професионален доставчик на панели за проучване, който предоставя участниците за вашето проучване. Те обикновено предават уникален идентификатор с всеки участник и вие ще трябва да запазите/работите с този уникален идентификатор за справка. Също така при някои доставчици уникалният идентификатор на участника (bотпадащ поради квота или завършващ анкетата) трябва да бъде изпратен обратно на доставчика на панела в крайния URL адрес на анкетата.
Ако желаете, можете също да запазите стойността като отговор от тип „Въпрос с кратък текст“ или „Множество въпрос с кратък текст“ (ще можете да изберете всеки въпрос с кратък текст, в който да го запазите). Дори ако НЕ запазите стойността на URL параметъра, ще можете да използвате този параметър в крайния URL адрес. Моля, погледнете документацията на End-URL за допълнителна информация.
Ресурси
Този раздел ви позволява да управлявате файлове (снимки, медийни файлове), които са качени в HTML редактора, и се вижда само ако редактирате анкета - не по време на създаване на анкета.
Можете да:
- Преглеждате наличните файлове
- Експортирате файлове като ZIP архив
- Импортирате ZIP архив с файлове
Важни съвети:
- Разширенията на разрешените файлове са дефинирани в config-defaults.php.
- Файловете за анкетата са в upload/surveys/<sid> поддиректория.
- Качените файлове ще се виждат само докато преглеждате ресурси в тази анкета (групи, въпроси, отговори), а не в други анкети или обекти (етикети).
- Не очаквайте тази ограничена видимост да гарантира поверителността на ресурси, тъй като те са достъпни с обикновен браузър за всеки, който знае URL адреса на файла.
- Не можете да импортирате ZIP файл, съдържащ поддиректории.
Допълнителни езици
За да добавите повече езици към анкета, трябва да я създадете и запазите - след това да я редактирате отново. Сега можете да добавяте и премахвате допълнителни езици към анкетата. Ако премахнете език от анкета, цялото съдържание на този език в тази анкета се изтрива за постоянно, така че внимавайте какво правите.
Като щракнете върху бутона „Запазване и продължаване“ на първата страница в настройките на анкетата, ще бъдете отведени до страницата за конкретния език, която ви позволява да промените всички текстове за всеки език като „Име на анкетата“, „Поздравителен текст“ ' и т.н. Можете също да редактирате формата на датата, който трябва да се използва за определен език.