Wersja instalacyjna 1.92 lub starsza
From LimeSurvey Manual
1. Upewnij się, że możesz używać LimeSurvey na swojej stronie internetowej
Upewnij się, że Twój serwer spełnia następujące dodatkowe wymagania:
Wymagane:
- Minimum 80 MB miejsca na dysku
- MySQL 4.1.0 lub nowszy LUB Microsoft SQL Server 2000 lub nowszy LUB Postgres 8.1 lub nowszy
- PHP 5.1.2 lub nowsza wersja z włączonymi następującymi modułami/bibliotekami:
- Biblioteka rozszerzeń mbstring (Multibyte String Functions) (zobacz także Instalacja FAQ )
- biblioteka PHP mysql5 lub pgsql (która jest standardem u dostawców hostingu - jeśli masz skonfigurowany własny serwer, upewnij się, że jest on zainstalowany)
Uwaga: Zakładamy, że nie masz jawnie dezaktywowanych żadnych standardowych bibliotek PHP (takich jak sesje, pcre, ctype i inne).
Opcjonalne rozszerzenia PHP:
- Zainstalowana GD-Library z obsługą FreeType jest wymagana do captcha lub ładnych wykresów w statystykach - patrz /en/image.setup.php Dokumentacja rozszerzenia biblioteki PHP GD
- „IMAP” (całkiem standardowy) jest potrzebny do systemu śledzenia odrzuconych wiadomości e-mail – zobacz .php.net/manual/en/imap.setup.php Dokumentacja rozszerzenia PHP IMAP
- Do importowania tokenów przy użyciu LDAP potrzebny jest zainstalowany 'LDAP - patrz /manual/en/ldap.installation.php Dokumentacja PHP LDAP
- Zip (dość standardowy) do przesyłania szablonów i importowania zasobów Archiwa Zip - zobacz manual/en/zip.setup.php Dokumentacja rozszerzenia PHP Zip
- „Zlib” (całkiem standardowy) jest potrzebny do ComfortUpdate - patrz /manual/en/zlib.setup.php Dokumentacja rozszerzenia PHP Zlib
W większości przypadków dostawca przestrzeni internetowej lub administrator systemu będzie w stanie pomóc Ci w zakresie tych opcjonalnych komponentów.
Jeśli chcesz wypróbować LimeSurvey na swoim komputerze lokalnym, polecamy XAMPP, który jest łatwym w instalacji pakietem oprogramowania zawierającym kompletny serwer WWW z Apache, MySQL, PHP i Perł. LimeSurvey będzie działać na XAMPP bez konieczności konfiguracji.
Jeśli chcesz uruchomić serwer IIS firmy Microsoft, spójrz na „Instalacja na XP z IIS”.
1.1 Hosting dla LimeSurvey
LimeSurvey powinien współpracować z większością firm hostingowych udostępniających PHP i MYSQL. Jeśli chcesz mieć gotową wersję LimeSurvey, rozważ skorzystanie z LimeSurvey Cloud, w przeciwnym razie sprawdź naszą lista firm hostingowych kompatybilnych z LimeSurvey.
2. Pobierz pakiet LimeSurvey
Pobierz najnowszy stabilny pakiet zip LimeSurvey (dla Twojej wygody dostępne są również pakiety gzip, bz2 i 7zip) i zapisz go na dysku lokalnym.
3. Rozpakuj pakiet LimeSurvey
Rozpakuj plik zip do dedykowanego katalogu/folderu, korzystając z preferowanego oprogramowania do kompresji. Kiedy dekompresujesz plik, upewnij się, że rozpakowałeś strukturę katalogów z plikami (jest to domyślne zachowanie w przypadku większości programów do kompresji). Nazwa ścieżki do katalogu instalacyjnego nie powinna zawierać znaków „”” (”” lub „””)”, ale może zawierać znak „spacji”
4. Zbierz informacje o swoim serwerze
Aby poprawnie zainstalować LimeSurvey na swoim serwerze WWW, będziesz musiał znać następujące rzeczy:
- Adres URL Twojej witryny, na której będą znajdować się Twoje skrypty (np.: http://moja.domena.com/limesurvey)! N!*Lokalizacja dysku fizycznego na serwerze, na którym będą przechowywane skrypty (tj.: /home/usr/htdocs/limesurvey)
- Lokalizacja IP/net serwera bazy danych (tj.: localhost )
- Jeśli Twój serwer bazy danych korzysta z niestandardowego portu, dowiedz się, który to port.
- Twoja nazwa użytkownika i hasło do serwera bazy danych
- W przypadku większości dostawców nie możesz pozwolić, aby skrypt utwórz bazę danych, ale musisz to zrobić sam. Jeśli korzystasz z usług takiego dostawcy, utwórz samodzielnie bazę danych (na przykład „limesurvey”).
5. Skonfiguruj LimeSurvey
Teraz otwórz plik „config.php” w katalogu głównym „/limesurvey/” za pomocą preferowanego edytora tekstu.
5.1 Ustawienia podstawowe
Przejdź przez plik config.php i sprawdź/skonfiguruj następujące ustawienia:
- $databasetype: To jest typ bazy danych. W tej chwili możesz ustawić tutaj „mysql” dla serwera bazy danych MySQL, „odbc_mssql” lub „mssqlnative” (wymaga natywnego sterownika MSSQL PHP od Microsoft) dla serwera Microsoft SQL i „postgres” dla Postgres SQL Server. Przynajmniej te, które zostały przetestowane. (:biggrin:)
- $databaselocation: Ustaw tę opcję na lokalizację IP/sieciową serwera bazy danych. W większości przypadków „localhost” będzie działać. Jeśli używasz MSSQL, spróbuj użyć<MACHINENAME> /<SERVERNAME> zamiast tego.
- $databasename: Nazwa bazy danych na serwerze bazy danych, której będziesz używać w LimeSurvey. Jeśli masz uprawnienia wysokiego poziomu na serwerze, możesz utworzyć bazę danych z LimeSurvey. W takim przypadku wpisz w tym ustawieniu dowolną bazę danych, która będzie wywoływana. Alternatywnie możesz użyć tutaj nazwy wcześniej utworzonej bazy danych. Jeśli podasz istniejącą nazwę bazy danych, upewnij się, że baza danych nie zawiera starych tabel LimeSurvey.
- $databaseuser: Twoja nazwa użytkownika serwera bazy danych
- $databasepass: Twoje hasło do serwera bazy danych
- $dbprefix: Możesz pozostawić to ustawienie puste (np.: $dbprefix="";), jeśli używasz osobna baza danych dla samego LimeSurvey. Jeśli chcesz udostępniać bazę danych pomiędzy LimeSurvey i innymi aplikacjami bazodanowymi, dodaj przedrostek do tego ustawienia. Zalecanym przedrostkiem jest „lime_”, ale tak naprawdę – to zależy od Ciebie. Uwaga: Tworzenie bazy danych i nazwy użytkownika w MySQL za pomocą wiersza poleceń opisano w Często zadawane pytania dotyczące instalacji.
- $rooturl: Powinno to być ustawione na adres URL Twojego Skrypty LimeSurvey. Jeśli skopiowałeś pliki LimeSurvey do folderu „limesurveyfolder”, musisz zmienić nazwę „{$_SERVER” [ 'SERVER_NAME']}/limesurvey do wybranej nazwy folderu {$_SERVER [ „SERVER_NAME”]}folder limesurvey”. Zmienna {$_SERVER [ „SERVER_NAME”]} spróbuje automatycznie określić nazwę Twojej domeny, więc zwykle jej nie zmieniaj. Jeśli to nie zadziała, ustaw to na pełny adres URL serwera. (Przykład „http://www.mydomain.com/limesurvey”). Jeśli chcesz, aby LimeSurvey używał „tylko” SSL, zmień http na https (pod warunkiem, że masz poprawnie zainstalowane i skonfigurowane certyfikaty SSL na swoim serwerze). Jeśli chcesz używać jednocześnie http i https, po prostu pozostaw to ustawienie na http.
- $rootdir: Zwykle nie musisz tego zmieniać. Powinna być ustawiona na lokalizację dysku fizycznego, na którym znajdują się skrypty. Domyślne ustawienie spróbuje zrobić to za Ciebie, więc najprawdopodobniej nie będziesz musiał niczego tutaj zmieniać (sekcja "nazwakatalogu('''PLIK''');" próbuje to zrobić automatycznie). Jeśli to nie zadziała, wpisz ręcznie lokalizację dysku - na przykład /home/public_html/limesurvey.
- $defaultuser: Gdy skrypt ma włączoną kontrolę dostępu, jest to domyślny użytkownik tworzony, gdy LimeSurvey po raz pierwszy konfiguruje ustawienia zabezpieczeń.
- $defaultpass: Gdy w skrypcie włączona jest kontrola dostępu, jest to domyślne hasło tworzone podczas pierwszej konfiguracji LimeSurvey ustawienia bezpieczeństwa.
5.2 Ustawienia opcjonalne
Istnieje wiele innych opcjonalnych ustawień, które możesz ustawić w config.php. Większość z nich przeznaczona jest wyłącznie do instalacji i można ją później zmienić w oknie dialogowym Ustawienia globalne. Aby uzyskać więcej informacji na temat tych opcjonalnych ustawień, odwiedź tę stronę. Jednak w przypadku podstawowej konfiguracji po prostu przejdź do następnego kroku.
6. Prześlij pliki na swój serwer WWW
Używając programu FTP, połącz się z serwerem internetowym i utwórz katalog do przechowywania skryptów. Następnie prześlij pliki, korzystając ze struktury katalogów, w której się znajdują. Upewnij się, że przesyłasz pliki w trybie binarnym (sprawdź ustawienia swojego programu FTP). Należy pamiętać, że przesyłanie w trybie ASCII może prowadzić do rzadkich błędów (np. błędu „nie znaleziono klasy” podczas instalacji), a także obrazów może nie zostać poprawnie przesłanych.
7. Ustaw uprawnienia do katalogu
Aby skrypt działał poprawnie, potrzebuje określonego dostępu do niektórych katalogów - dotyczy to zwłaszcza systemów Linux/*nix.
- Katalog '/limesurvey/tmp' jest używany do importowania i wysyłania plików i powinien być ustawiony na „Odczyt i zapis” dla Twojego serwera WWW.
- Katalog „””/limesurvey/upload/”” i wszystkie jego podkatalogi muszą mieć także opcję „Odczyt i zapis” dla Twojego serwera WWW aby umożliwić przesyłanie plików graficznych i multimedialnych.
- Pozostałe katalogi można ustawić jako „Tylko do odczytu” lub w systemie Linux/Unix. Możesz ustawić uprawnienia do każdego pliku w katalogu /limesurvey/admin na „Tylko do odczytu”.
8. Uruchom skrypt instalacyjny
Przejdź do "http://twoja.domena.com/limesurvey/admin/install". Jeśli wszystko skonfigurowałeś poprawnie, zostaniesz poproszony o utworzenie bazy danych i/lub utworzenie tabel w bazie danych. Następnie LimeSurvey tworzy potrzebne tabele w bazie danych.
Gdy skrypt wykaże, że pomyślnie utworzył tabele, zostaniesz poproszony o „zmianę nazwy lub usunięcie katalogu „/admin/install”” – więc po prostu to zrób (:biggrin:).
9. Połącz się ze skryptem administracyjnym po raz pierwszy
Skończyłeś! Otwórz przeglądarkę i wprowadź adres URL skryptu admin.php. Zakładając, że użyłeś LimeSurvey jako nazwy katalogu do przechowywania plików, będzie to coś w rodzaju „http://twoja.domena.com/limesurvey/admin/admin.php”.
Powinieneś otrzymać ekran logowania. Domyślne dane logowania to
Hasło: hasło
Po zalogowaniu zostaniesz poproszony o zmianę domyślnego hasła. Miłej zabawy!
10. A co jeśli mam problemy...
Podobnie jak wszystkie programy komputerowe, w większości przypadków wszystko będzie działać zgodnie z instrukcjami, ale czasami po prostu nie będzie. Istnieje zbyt wiele możliwych powodów, dla których sprawy nie przebiegają zgodnie z planem, aby je tutaj opisać. Jeśli masz problemy, najpierw zapoznaj się z Często zadawane pytania dotyczące instalacji. Jeśli nie znajdziesz tam odpowiedzi, opublikuj swój problem i wszelkie komunikaty o błędach na forach LimeSurvey w witrynie limesurvey.org lub dołącz do freenode.net/limesurvey|Kanał IRC LimeSurvey: