Check survey logic - Advanced/bg: Difference between revisions
From LimeSurvey Manual
Maren.fritz (talk | contribs) Created page with "==Динамична уместност==" |
Maren.fritz (talk | contribs) Created page with "Също така имайте предвид, че въпросите се показват само ако са изпълнени определени критерии за..." |
||
Line 180: | Line 180: | ||
Този пример демонстрира динамична каскадна логика на уместност за контрол на показването на видимостта на въпроса. Можете да изтеглите този пример [[ExpressionScript примерни проучвания#Изтегляне|тук]]. | Този пример демонстрира динамична каскадна логика на уместност за контрол на показването на видимостта на въпроса. Можете да изтеглите този пример [[ExpressionScript примерни проучвания#Изтегляне|тук]]. | ||
Също така имайте предвид, че въпросите се показват само ако са изпълнени определени критерии за валидиране. Например, ако дадено лице заяви, че има 2 деца, определени въпроси трябва да бъдат попълнени от респондента (kid1 и kid2). | |||
Revision as of 10:18, 24 November 2023
Общо
Важна опция, която ви помага да създавате и лесно да поддържате сложни анкети, е Проверете логиката на анкетата.
По време на разработката и тестването на проучването и преди активирането му е много важно да потвърдите логиката на проучването. Това е особено вярно, когато използвате сложни уравнения за уместност, приспособяване и валидиране - трябва да сте сигурни, че нищо няма да се повреди, когато стартирате проучването.
Тази функция ви позволява бързо да потвърдите точността на вашето проучване, група(и) и въпрос(и). Може да бъде достъпен от опциите на менюто в горната лента, намиращи се под настройките, свързани с проучването. Достъпен е от менюто Инструменти:
Както можете да видите по-горе, можете да стартирате тази опция четири пъти за всеки език, използван в проучването.
Описание
Опцията Провери логиката на анкетата показва всичко, което сте посочили за всеки въпрос и група (напр. име, текст, помощ, условия/уместност, правила за валидиране, настройки по подразбиране, подвъпроси, отговори) в удобен табличен формат. Той подчертава грешките и ви позволява да щракнете върху идентификаторите на въпроса и групата (или променливите, използвани в уравненията), за да отворите нови раздели на браузъра, за да редактирате тези въпроси или групи. Това улеснява бързото редактиране на всякакви грешки и опресняването на страницата за логическа проверка, за да потвърдите точността на проучването, преди да го активирате.
Дисплеят също така е проектиран да бъде четлив от изследователи и спонсори на изследването, така че те да могат да потвърдят точността на дизайна и логиката на проучването. Проверката на логиката на проучването актуализира кеша за всички изрази, използвани в рамките на активно проучване.
Той включва следните колони:
- # - показва броя на последователностите от групи и въпроси, като се започне от 0.
- Име [ ID]' - показва кода на въпроса за групата/въпроса/подвъпроса. Тези кодове могат да се използват като променливи в изрази. ID е идентификаторът на въпроса (QID) или идентификаторът на групата (GID). Това поле също показва типа на въпроса (напр. Множествен избор [M])).
- ''Уместност [ Validation] (По подразбиране) - показва следното:
- Relevance - маркираното в синтаксиса уравнение за релевантност за въпроса или групата. Ако винаги е вярно (да се показва във всеки сценарий), стойността ще бъде 1.
- Проверка - ExpressionScript автоматично генерира валидация уравнение въз основа на избраните атрибути на въпроса (напр. минимален/максимален брой отговори, минимални/максимални/равни сумарни стойности, минимални/максимални индивидуални стойности или валидиране на регулярен израз). Този раздел показва генерираното уравнение за валидиране, така че да можете да откриете дали има някакви грешки (като недефинирани променливи).
- Валидирането на ниво въпрос показва уравнението, необходимо за проверка на описаните по-горе атрибути на въпрос
- **Проверката на ниво подвъпрос показва уравнението, необходимо за прилагане на array_filter, array_filter_exclude и exclusive_option
- Default - ако въпросът има стойност по подразбиране, той се показва тук, синтаксисно маркиран (тъй като по подразбиране може да бъде израз).
- 'Текст [ Помощ] (Съвет) - показва следното:
- Текст - текстът на групата, въпроса, подвъпроса или отговора. Той е синтаксисно подчертан, за да покаже всички вградени tailoring, като по този начин ви позволява да проверите дали сте декларирали всички променливи, които планирате да използвате в приспособяването.
- Помощ - това показва помощния текст за въпроса, също маркиран със синтаксис.
- Съвет - това показва вътрешно генерирания съвет за валидиране, въз основа на атрибутите на въпроса. Същият този съвет се използва във всички стилове на анкета, плюс в екраните за анкета за печат и въвеждане на данни.
- „Атрибути на въпроса“ – това показва таблица с всички подходящи атрибути на въпроса за този въпрос. Атрибутите, които може да са уравнения, са синтаксисно маркирани, за да можете да потвърдите тяхната точност.
Редовете са цветно кодирани, както следва:
- Групи - показани са на светлосив фон
- Въпроси - показани са на светлозелен фон
- ' Подвъпроси - показани са на бледожълт фон
- Отговори - показани са на обикновен бял фон
Отговорите имат допълнителен атрибут в колоната Уместност:
- Value - това е вътрешната стойност по подразбиране, използвана от изчисленията. Ако използвате Оценки, това ще бъде стойността на оценката. В противен случай това ще бъде същото като името на отговора.
Използване
В горната част на страницата има обобщено съобщение. Ако всичко е наред, ще пише „Няма открити синтактични грешки в това проучване“, или „Тази група“ или „Този въпрос“, „сам по себе си не съдържа никакви синтактични грешки“. Ако е вярно обратното, ще се каже „Х въпроси имат синтактични грешки, които трябва да бъдат коригирани“.
Всеки въпрос, който има синтактични грешки, получава фона на най-лявата си колона (т.е. #) с червен цвят. Също така, предупреждение, посочващо броя на минималните грешки на даден въпрос, ще бъде показано под колоната Име [ID]. Следните грешки са често срещани:
- Undefined variable - ако не сте дефинирали всичките си променливи или сте въвели грешно array_filter (или различни набори от опции за отговор за array_filter), тогава някои от вашите въпроси за валидиране ще показват грешки . Недефинираните променливи са показани в червен текст, оградени с червена линия.
- Лош синтаксис - когато започнете да използвате уравнения за релевантност, може да използвате твърде много или твърде малко скоби. Такива синтактични проблеми са маркирани и оградени в червено. Ако задържите курсора на мишката върху такъв текст в червено поле, подсказка ще опише грешката.
Цветове в синтаксиса на ExpressScript
Условията и уравненията са синтаксисно маркирани, за да разберете по-лесно какво гледате:
- Зелено / Светло синьо: Променлива, която препраща към въпрос по-рано в анкетата
- Син : Функция
- Сиво: Низов израз
- Кафяв: TOKEN израз (данни за участници)
- Черно: Оператор
Неща за проверка:
- Лилаво: Променлива, която препраща към въпрос по-късно в анкетата. Обикновено това е грешка и трябва да се провери.
- Червена или червена рамка: Несъществуваща променлива или препратка към по-ранен въпрос или синтактична грешка - обикновено трябва да се провери.
Недефинирани променливи
Ако се използват недефинирани променливи, съответното име на променливата ще бъде оцветено в червено и оградено с червена линия. Ако задържите курсора на мишката върху името на променливата, то ще каже „недефинирана променлива“:


}}
Лош синтаксис
Повечето от грешките, свързани с израза, са свързани с лош синтаксис. Това е свързано с факта, че администраторите на проучването обикновено пропускат да добавят къдрава скоба, да използват правилно скобите или използват изрази погрешно:
Ето много добри примери за използването на маркиране на синтаксис.
Лош персонализиран JavaScript
Грешките в JavaScript също ще бъдат подчертани при проверката на логиката на проучването:
Ускоряване на редактирането и валидирането
Целият маркиран със синтаксис текст има вградени подсказки, върху които може да се кликне:
- Подсказки
- Функции – задържането на мишката ви позволява да видите целта и дефиницията на синтаксиса на функцията;
- Имена на променливи – задържането на мишката ви позволява да видите позицията (група, последователност от въпроси), текста на въпроса и допустимите отговори за въпроса.
- Действия
- Имена на променливи - щракването върху името на променливата отваря нов прозорец, който ви позволява за редактиране на въпроса. Това улеснява навигацията и проверката на логиката - просто продължавайте да щракате върху имената на променливи с уместност или критерии за валидиране за въпроса, за да видите откъде идват и как се използват.
Примери
Следните примери са взети от ExpressionScript примерни проучвания. Можете да намерите екранни снимки на изпълнявани проучвания, обяснения и изтегляния на тази страница.
Индекс на телесна маса
Ето екранни снимки на този пример.
Това е изгледът за пренареждане на въпросите за изчисляването на индекса на телесната маса. Можете да видите уравненията за уместност за тегло, височина и ИТМ в колоната „Въпрос“:

За по-добър преглед на проучването, проверете страницата с логиката на проучването:

Този пример за проучване също е добър пример за вложени оператори if() за генериране на "статус на тегло".

Каскадна логика
Ето екранни снимки на този пример.
Той показва логиката за проверка на подвъпроса, която се генерира автоматично, когато използвате array_filter и array_filter_exclude. Този пример също така показва как можете да замените персонализираната стойност „Друго“ (отговорът за Q02_other е Q01_other).

Q05 в този пример показва едновременното използване на array_filter и array_filter_exclude съответно на Q01 и Q02. Този пример демонстрира възможности за каскаден array_filter. Обърнете внимание, че една от основните причини за показване на критериите за валидиране на ниво въпрос и подвъпрос е да се гарантира, че не сте направили никакви правописни грешки при посочване на имената на променливите array_filter или array_filter_exclude (или в случай, че използвате различни имена на променливи за вашия списък с филтрирани подвъпроси). Ако имате такива правописни грешки, всички невалидни имена на променливи ще се покажат в червено, което означава, че са недефинирани, което ви позволява бързо да коригирате проблема.

Динамична уместност
Този пример демонстрира динамична каскадна логика на уместност за контрол на показването на видимостта на въпроса. Можете да изтеглите този пример тук.
Също така имайте предвид, че въпросите се показват само ако са изпълнени определени критерии за валидиране. Например, ако дадено лице заяви, че има 2 деца, определени въпроси трябва да бъдат попълнени от респондента (kid1 и kid2).

Group-level relevance
This example shows how group-level relevance appears in the logic check. Here are screenshots of the example described below.
As you can see, the group-level relevance equation (cohabs > 1 && p1_rel != "") appear in the grey Person 2 row for G-2.
You may also notice that all of the questions are mandatory. However, if the group is irrelevant, so are all its questions. As a result, those questions are only truly mandatory if the group is relevant.
You may also note that certain questions are displayed only if the answer to the previous question is not empty. You may see below that if p2_sex is not filled in, p2_name is not going to be displayed, even though it is a mandatory questions. The mandatory question p2_age is also not going to be displayed if p2_name is not filled in. These questions can be considered "conditionally mandatory".
Additionally, note that the tip messages are also automatically created for you. They are organized by value range (min/max), sum value range (min/max/equals), number of answers (min/max), etc (it depends on the used question type and active attributes). Sometimes you want to validate an answer range but don't want to display what might appear to be silly validation tips to the user. In such cases, you can use the hide_tip question option (as in this case, to avoid telling the user that the age must be between 0 and 115 unless they try to enter a bad value - see p2_age).

Comma as radix (decimal) separator
Although LimeSurvey fully supports the use of comma as radix (decimal) separator at run-time, you must still use a decimal as the radix separator at the design-time (e.g., when specifying min/max values in advanced question attributes). The working example can be found here.
Also, remember that the validation logic is created for you automatically from the enabled question attributes. The equations may look overwhelming, but you don't need to worry about them.
